اهمیت نظافت و شستشوی کف

img_2221

یکی از مهمترین بخش‌های نظافت صنعتی، عملیات شستشو و نظافت کف می باشد. هر روزه بخش عظیمی از نیرو و هزینه بخش خدمات صرف انجام عملیات نظافت و شستشوی کف می گردد. اهمیت زمین محدود به محیط خاصی نمی باشد و حفظ پاکیزگی و بهداشت آن در تمامی محیط ها از مراکز خرید ، مجتمع های تجاری و سالن های ورزشی گرفته تا بیمارستان ها و کارخانه ها و سایر محیط های صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. اما به راستی چرا نظافت سطوح کف تا این اندازه با اهمیت می باشد؟

شاید در نگاه نخست اصلی ترین دلیل نظافت و شستشوی کف حفظ آراستگی و زیبایی بصری محیط باشد. سطح زمین یکی از نخستین بخش هایی است که با ورود افراد به یک محیط جدید توجه آنها را به خود جلب می نماید. در بسیاری از مراکز تجاری و تفریحی همانند پاساژها و فروشگاه ها حتی شرکت ها و دفاتر اداری زمینی با پوشش آلوده و کثیف تاثیر منفی بر روی مراجعه کنندگان گذاشته و حتی ممکن است به ترک محیط توسط آنها منجر گردد. در مقابل هنگامی که کف زمین تمیز و دارای جلا می باشد حس بهداشت و اطمینان خاطر نسبت به مناسب بودن محیط در ذهن مراجعه کننده ایجاد می گردد.

اما اهمیت حفظ پاکیزگی و بهداشت زمین محدود به جنبه زیباشناسی نمی باشد و در بسیاری از موارد این مسأله ارتباط مستقیم با سلامت و ایمنی افراد حاضر در محیط دارد. سطوح آلوده خصوصا در مواردی که آلودگی از نوع مواد مایع یا مواد چرب و روغنی می باشد، لغزند هستند و می توانند منجر به سرخوردن افراد گردند. این مسأله در محیط های صنعتی که حجم آلودگی بالاست خطرناک تر می باشد و می تواند سلامت و ایمنی کارکنان و افراد حاضر را به شدت تهدید نماید.

از سوی دیگر در محیط هایی همانند مراکز درمانی، بیمارستان ها یا کارخانه های صنایع غذایی، وجود هر گونه آلودگی بر سطح زمین می تواند به شکل منبع رشد و انتشار میکروب ، باکتری و سایر عوامل بیماری زا عمل نماید بنابراین لازم است که به سرعت از سطح زمین پاک گردد.

اسکرابر و سوییپر دو ابزار مکانیزه قدرتمند برای انجام علمیات نظافت و شستشوی کف با بالاترین کیفیت و کمترین هزینه و زمان می باشند که در پست های آینده به شکل مفصل تری مورد بحث و بررسی قرار می گیرند.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s