منبع تغذیه در دستگاه های اسکرابر

batterypoweredandcablescrubber

دستگاه اسکرابر همانند هر ابزار مکانیزه دیگر برای عملکرد مجهز به موتور می باشد. موتور دستگاه کف شوی انرژی مورد نیاز را برای چرخش برس ها و همچنین مکش آب و آلودگی باقی مانده فراهم می نماید. در برخی از مدل های اسکرابر دستی و همه مدل های اسکرابر خودرویی نیرو محرکه لازم برای حرکت دستگاه زمین شوی نیز توسط موتور تامین می شود. از انجائیکه دستگاه های اسکرابر معمولا در فضاهای بسته و سرپوشیده مورد استفاده قرار می گیرند، استفاده از سوخت های فسیلی نظیر بنزین و گازوئیل برای دستگاه های اسکرابر چندان مطلوب نمی باشد و موتور دستگاه کفشور غالبا با الکتریسیته عمل می نماید. برای تأمین برق مورد نیاز دستگاه اسکرابر می توان دستگاه را مستقیما با کابل به پریز برق متصل نمود یا از باتری استفاده کرد. بدین ترتیب می توان بیان نمود که دستگاه های اسکرابر از لحاظ نوع منبع تغذیه به دو دسته اسکرابر کابلی و اسکرابر باتری دار تقسیم می شوند.

در اسکرابرهای  کابلی، دستگاه کفشوی مستقیما به برق متصل می شود. بنابراین در این اسکرابر ها نسبت به مدل های مشابه باتری دار از موتور پرقدرت تری می توان استفاده کرد. وزن این اسکرابرها بعلت عدم وجود باتری کمتر بوده و هنگام استفاده از آنها محدودیت اتمام شارژ باتری وجود ندارد.

اسکرابر های باتری دار، اسکرابرهای شارژی هستند که برق مورد نیاز آنها توسط باتری تامین می شود. باتری های دستگاه اسکرابر دارای انواع متفاوت شامل آب – اسید، ژلی و لیتیم یون می باشند. که در بین آنها باتری های ژلی بهترین هستند. این باتری ها به اندازه باتری های لیتیم یون گرانقیمت نیستند و از سوی دیگر برخلاف باتری های اسیدی، نیاز به نگهداری و سرویس ندارند. دستگاه های اسکرابر باتری دار برای کاربرد در محیط های با وسعت بالا، فضاهای متراکم یا مکان هایی با تردد بالا مناسب می باشند. زیرا در جایی که وسعت محیط بالاست، برای استفاده از یک اسکرابر کابلی باید کابل برق بسیار بلند انتخاب نمود و خواه ناخواه این کابل قابلیت مانور دستگاه اسکرابر را کاهش داده و خطر افتادن افراد در اثر برخورد با آن نیز وجود دارد. همچنین در محیط های متراکم که عبور کابل برق از بین موانع دشوار می باشد، دستگاه های اسکرابر باتری دار کاربردی تر هستند. هنگام استفاده از اسکرابرهای باتری دار باید به مدت زمان کارکرد دستگاه پس از هر بار شارژ توجه نمود و برنامه نظافت را به گونه ای تنظیم نمود که زمان پر کردن مجدد مخزن آب تمیز یا تخلیه مخزن آب کثیف با زمان اتمام شارژ باتری تداخل نداشته باشد.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s