جاروبرقی صنعتی، ابزاری کارآمد در نظافت صنعتی

zefiro75-2

جاروبرقی یکی از شناخته شده ترین دستگاه های مکانیزه نظافت می باشد که تقریبا در هر خانه ای یک مدل از آن وجود دارد. امروزه دستگاه های جاروبرقی خانگی در مدل هایی با ابعاد کوچک و وزن سبک طراحی می شوند تا به راحتی در محیط خانه قابل کاربرد و استفاده باشند. هر اندازه که جاروبرقی های خانگی برای افراد شناخته شده هستند، دستگاه های جاروبرقی صنعتی ناشناخته بوده و بسیاری از افراد از وجود دستگاه های مکنده و جاروبرقی صنعتی بعنوان یکی از کارآمدترین ابزارهای نظافت صنعتی بی اطلاع می باشند و کاربرد جارو برقی را محدود به محیط خانه تصور می نمایند. حال آنکه جاروبرقی های صنعتی در بسیاری از کارخانه ها، کارگاه ها، سایت ها ساخت و ساز و صنایع عظیمی چون نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند.

از لحاظ ساختار و اصول عملکرد، تفاوت چندانی بین مدل های جاروبرقی صنعتی و خانگی وجود ندارد. اما جاروبرقی های صنعتی در مقایسه با جاروبرقی های خانگی دارای ابعاد بزرگتر می باشند. این مسأله بعلت کاربرد مخازن، فیلتر، موتور و پمپ بزرگتر در این نوع جاروبرقی ها می باشد. وجود مخزن و فیلتر بزرگتر در یک جاروبرقی صنعتی بعلت حجم بالاتر آلودگی ها در صنعت بوده و موتورها و پمپ های بزرگتر این رده از جاروبرقی های، قدرت و سرعت مکش دستگاه را در مقایسه با دستگاه های جاروبرقی خانگی افزایش می دهند. بنابراین دستگاه های جاروبرقی صنعتی در مقایسه با مدل های خانگی  قادر به جمع آوری حجم بالاتری از مواد بود و همچنین مکش مواد سنگین و چگال می باشند.

اکثر دستگاه های جاروبرقی صنعتی و نیمه صنعتی علاوه بر مکش آلودگی های جامد و گرد و غبار، دارای قابلیت مکش مایعات نیز می باشند. با توجه به تفاوت نوع آلودگی موجود در منازل و محیط های صنعتی و نیمه صنعتی و وجود مواد جامد و مایع مختلف در صنعت  همانند مواد خشک پودری، ذرات ساینده، مواد قابل اشتعال و قابل انفجار، گرد و غبارات سمی و خطرناک، مایعات و گازهای خورنده و اسیدی، تراشه ها و براده های فلزی و … دستگاه های جاروبرقی صنعتی دارای تنوع بیشتری نسبت به مدل های جاروی خانگی می باشند. هنگام طراحی و تولید این رده از جاروبرقی ها، از مواد ویژه در ساخت بدنه، مخزن و فیلتر دستگاه استفاده می شود تا مکش مواد و آلودگی های ذکر شده باعث آسیب دیدگی دستگاه نگردد.

در دستگاه های مکنده و جاروبرقی صنعتی با توجه به نوع خاص آلودگی و حجم آن، علاوه بر قدرت و سرعت مکش و ظرفیت مخزن، دهانه مکش و … مقاومت اجزاء تشکیل دهنده دستگاه در برابر خوردگی، سایش، دمای بالا و عایق بندی در برابر انفجار نیز دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد. در صورت عدم تناسب مشخصات فنی جاروبرقی یا  مکنده صنعتی با ویژگی های ماده مکش شده و محیط کار، نه تنها عملیات مکش به درستی انجام نشده بلکه خطرات بالقوه جدی افراد حاضر در محیط و تجهیزات موجود را تهدید خواهد کرد.

برای آشنایی بیشتر با دستگاه جاروبرقی صنعتی و مباحث مربوط به آن، در پست های بعدی این وبلاگ همراه ما باشید.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s