آشنایی با سوییپر یا دستگاه جاروب خیابانی

img_1688

جارو کردن یکی از متداول ترین راه های نظافت از دیرباز تا کنون بوده است. برای عملیات جاروب کردن به روش سنتی، از ابزاری دستی به نام جارو استفاده می شود. این ابزار ساده از دو بخش اساسی تشکیل شده است. دسته که در دست کاربر قرار گرفته و با آن جارو را حرکت می دهد. سری جارو که می تواند از جنس مواد مختلف باشد. سری غالبا به صورت برس، الیاف یا رشته طراحی می شود که قدرت هدایت آلودگی و زباله ها را داشته و آنها را در مکان مورد نظر جمع آوری نماید. سوییپر که با نام دستگاه جاروب خیابانی نیز شناخته می شود در حقیقت یک جاروب مکانیزه است که باعث می شود عملیات نظافت و جاروب کردن به شکلی بسیار باکیفیت تر و پرسرعت تر انجام گیرد

این دستگاه برای کاربرد در محیط های دارای مساحت بالا مناسب و غالبا روباز مناسب می باشد. البته چون سوییپرها در مدل های مختلف طراحی می شوند، مدل های کوچک دستی و مکانیکی سوییپر برای فضاهای کوچکتر و بعضا سرپوشیده نیز قابل استفاده می باشد. نحوه انجام عملیات نظافت توسط سوییپر مشابه با جاروی دستی می باشد. یعنی برس های دستگاه آلودگی را جمع آوری و به سمت مخزن هدایت می کنند و سپس توسط برس مرکزی و سیستم مکنده به داخل مخزن منتقل می شوند. کارایی بالاتر سوییپر نسبت به ابزارهای دستی نظافت مرتبط با سیستم پرسرعت و مکانیزه آن و پهنای نظافت وسیع تر آن می باشد.

در حقیقت جارویی با سری بزرگ می باشد که نیروی مورد نیاز برای حرکت آن به جای انسان توسط یک موتور پرقدرت تامین می گردد.

کاربرد سوییپرهای علاوه بر داشتن مزیت سرعت و کیفیت بالاتر در جمع آوری پسماند و آلودگی های خشک، از لحاظ بهداشتی نیز دارای مزایای متعدد می باشد. هنگام کاربرد سوییپر سیستم مکنده از برخاستن گرد و غبار ناشی از برس زنی یا عملیات جاروب و مشکلات و ناراحتی های تنفسی متعاقب آن جلوگیری می نماید. از سوی دیگر کاربر در تماس مستقیم با آلودگی قرار نمی گیرد و آلودگی ها مستقیما به یک مخزن منتقل می شود.

برای حذف سریع آلودگی ها  پسماند جامد و خشک در محیط هایی با وسعت بالا، سوییپر کارآمدترین ابزار موجود می باشد. در پست های بعد با این دستگاه قدرتمند بیشتر آشنا می شویم.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s