کارایی دستگاه سوییپر به چه پارامترهایی بستگی دارد؟

nove amb

با دستگاه سوییپر یا جاروب خیابانی بعنوان ابزار تخصصی نظافت سطوح کف در پست های قبل آشنا شدیم و مشخص گردید که این دستگاه با عملکرد مکانیکی برس های خود، مواد و آلودگی های جامد و خشک همانند گرد و خاک، برگ درختان، ته سیگار، مواد پلاستیکی کوچک و … را جمع آوری می کند. در اغلب سوییپر ها یک سامانه مکش و فیلتراسیون به کمک برس ها آمده تا کیفیت عملیات نظافت افزایش یابد. حال این پرسش مطرح می شود که چه عواملی در کارایی یک دستگاه سوییپر تأثیر گذار می باشند؟

مهم ترین پارامتر تعیین کننده کارایی یک دستگاه سوییپر پهنای نظافت آن می باشد.  پهنای نظافت یک سویپر یا جاروب خیابانی وابسته به طول برس رولری مرکزی آن است هرچه این طول بزرگتر باشد دستگاه سوییپر هنگام حرکت مساحتی بیشتری را پوشش خواهد داد و عملیات در زمان کوتاه تری انجام خواهد شد. سوییپرها معمولا دارای یک برس جانبی دیسکی هستند که در افزایش پهنای نظافت و کارایی دستگاه موثر می باشد. اگر برس جانبی اپشنال دستگاه سوییپر نیز به آن متصل گردد کارایی دستگاه افزایش خواهد یافت. با افزایش پهنای نظافت، ظرفیت مخزن نیز باید افزایش یابد. یک مخزن دارای ظرفیت بالا، نیاز به وقفه مداوم در عملیات برای تخلیه مخزن را برطرف می نماید. همچنین وجود سیستم مکانیزه برای تخلیه مخزن باعث می گردد تا تخلیه مخزن سوییپر با سرعت بالاتری انجام گیرد.

بطور کلی سوییپرهای خودرویی نسبت به مدل های دستی دارای کارایی بالاتری هستند این مسأله نه تنها به پهنای نظافت و مخزن بزرگتر آنها مرتبط است بلکه به دلیل وجود موتور جلوبرنده و قابلیت تنظیم سرعت حرکت سوییپر می باشد که موجب افزایش کارایی می گردد. همچنین قابلیت فیلتراسیون و قدرت مکش سوییپر نیز به صورت غیر مستقیم بر روی کارایی آن موثر می باشد هر چه دستگاه قدرت فیلتراسیون بالاتری داشته باشد بهتر از بازگشت ذرات ریز و گرد و غبار به محیط جلوگیری کرده و بدین ترتیب تنها با یک بار حرکت روی سطح، نتیجه مطلوب حاصل می گردد و نیاز به تکرار عملیات نمی باشد.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s