نظافت فیلتر در جاروبرقی صنعتی

manualshakermistral352ds

همانطور که در پست های قبلی توضیح داده شد یکی از مهم ترین بخش‌های یک جاروبرقی صنعتی فیلتر آن است از از دو جهت حائز اهمیت می باشد یکی اینکه مانع از برگشتن ذرات ریز و گرد و غبار به فضای پیرامون جاروبرقی صنعتی می شود. این مسأله از این نظر اهمیت دارد که تنفس در محیط کاری حاوی ذرات ریز می تواند برای سلامتی کارکنان خطرناک باشد و باعث انواع بیماری های ریوی، حساسیت و ناراحتی های چشمی شود. دوم اینکه فیلتر نقش محافظ پمپ مکش دستگاه را در جاروبرقی صنعتی به عهده دارد و اگر ذرات ریز بصورت پیوسته وارد پمپ شوند باعث اختلال در عملکرد این بخش مهم جارو برقی صنعتی خواهند شد.

بطور کلی در دستگاه های مکنده یا جاروبرقی صنعتی چون حجم آلودگی زیاد است و در بسیاری از موارد از جاروبرقی صنعتی در بازه های زمانی طولانی حتی بصورت دائم و پیوسته استفاده می شود. گرد و غبار و ذرات ریز روی فیلتر جاروبرقی صنعتی انباشته شده و ممکن است باعث گرفتگی فیلتر یا اصطلاحا خفگی دستگاه شوند و در عملکرد بهینه مکش مکنده صنعتی یا جاروبرقی اختلال ایجاد کنند. برای جلوگیری از بروز این مشکل دستگاه های جاروبرقی صنعتی معمولا یک نشانگر خلأ دارند که از روی آن کاربر می تواند میزان مکش را تشخیص داده و در صورت کاهش قدرت مکش دستگاه که به علت گرفتگی فیلتر است اقدام لازم را انجام دهد. این اقدام لازم تمیز کردن فیلتر جاروبرقی صنعتی خواهد بود. در واقع یک تفاوت مهم بین دستگاه های جاروبرقی صنعتی و مدل های خانگی و تجاری آن است که در این رده از جاروبرقی ها دستگاه قطعا دارای یک سیستم نظافت فیلتر است.

این سیستم نظافت فیلتر می تواند دستی یا اتوماتیک باشد. در مدل های دارای سیستم نظافت فیلتر اتوماتیک در فواصل زمانی معین این سیستم فعال شده و فیلتر را تمیز می کند در مدل های دستی کاربر می تواند هر گاه لازم باشد سیستم را فعال کند. سیستم نظافت فیلتر در دستگاه های جاروبرقی صنعتی یا بصورت تکاننده است یا دمش هوای معکوس. سیستم نظافتی از نوع تکاننده خود می تواند دستی یا به کمک کمپرسور هوا باشد . اکثر مدل های جاروبرقی صنعتی دارای تکاننده دستی هستند سیستم نظافت فیلتر در آنها شامل یک اهرم است با حرکت دادن این اهرم یک حرکت عمودی در فیلتر ایجاد شده و تحت تاثیر آن گرد و غبار و ذرات ریز از آن جدا شده و داخل مخزن می ریزند. در مدل های پیشرفته تر این تکاننده ممکن است به کمک کمپرسور هوا فعال شود یعنی هوای فشرده دمش شده باعث حرکت عمودی فیلتر جاروبرقی صنعتی می شود و آن را تمیز می کند.

نوع دیگر سیستم های نظافت فیلتر بر اساس دمش هوا در جهت معکوس عمل می کنند که خود دو نوع هستند یا جاروبرقی صنعتی یکه دریچه برای ورود هوا در جهت معکوس دارد یا کمپرسور ، هوا را در جهت معکوس دمش می کند. در حالت اول در حالتی که جاروبرقی صنعتی روشن است دهانه مکش را می بندند و دریچه مربوط را که به شکل یک زبانه روی بدنه دستگاه است باز می کنند چون داخل دستگاه خلأ است هوا از این دریچه به داخل کشیده می شود اما حرکت آن در خلاف جهت است و با گذشتن از فیلتر جاروبرقی صنعتی باعث تمیز شدن آن می شود همین اتفاق با دمش هوا توسط کمپرسور هوا نیز می تواند رخ دهد.

سیستم نظافت فیلتر در جاروبرقی صنعتی بسیار اهمیت دارد و هنگام انتخاب یک دستگاه باید به آن توجه نمود.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s