خدمات کفسابی برای سنگ

خدمات کفسابی

جلا و تلالوء زیبایی که بر روی سطوح سنگی پولیش شده می بینیم نتیجه اجرای خدمات کفسابی بر روی آن و سایش سنگ با یک سری مواد ساینده است. خدمات کفسابی بسیار مشابه با سمباده زنی یک تکه چوب می باشد. خدمات کفسابی سنگ با یک ماده ساینده زبر شروع شده و با ساینده‌های نرم و نرم تر ادامه پیدا می کند  تا سنگ کاملا صاف شود. خراش ها و خطوطی که بعد از بکارگیری ساینده ای به زبری مشخص بر جای می مانند با استفاده از ساینده بعدی از بین خواهد روند و به ترتیب به تدریج و با پیشرفت پروسه عملیاتی ساب زنی خراش ها و خطوط باقی مانده ریز و ریزتر می شوند. فرآیند ادامه پیدا می کند تا خراش ها و خطوط به مقیاس میکروسکوپی می رسند. درخشش سنگ سنگ از سنگسابی سطح تا درجه ای به دست می آید که در آن سطح سنگ بی نهایت صاف شده و می تواند نور را منکعس کند. بنابراین تلالوء سنگ یک محصول بصری است. این ویژگی بصری همان انعکاسی است که از سطح آب یک دریاچه مشاهده می شود. با وزش آب و مواج شدن سطح دریاچه،  مشاهده انعکاس نور دشوار می شود اما هنگامی که دریاچه آرام است، انعکاس عمیق قابل مشاده خواهد بود. بنابراین برای دست یابی به درخشش، جلا و تلالوء عمیق بر روی سطوح سنگی تمام آنچه لازم است انجام شود صیقلی کردن سطح است تا بتواند نور را منعکس کند.

نظافت و شستشوی عمیق

سیستم نظافت عمیق فرآیندی است که بخش عمده آلودگی های عمیق و لکه ها از سطح سنگ تمیز می نماید. در طولانی مدت،  آلودگی ها انباشته شده و سنگ را بدشکل می کنند و یک ظاهر مات و کهنه به آن می بخشند اجرای خدمات کفسابی می تواند آلودگی ها و لکه های موجود بر روی سنگ های آسیب دیده تمیز کرده، سطح را ترمیم نموده و یک پوشش محافظ ایجاد کند که می درخشند و چشم ها را خیره می نماید.

ساب زنی در خدمات کفسابی

خدمات کفسابی فرآیندی است که در آن سطح تحت عملیاتی مشابه سمباده زنی عمیق قرار می گیرد تا زبری ها و ناهمواری های بزرگ روی سطح حذف شود. اجرای خدمات کفسابی معمولا زمانی پیشنهاد داده می شود که کفپوش های سنگی تراز نیستند. اصطلاح Lippage به کفپوش های غیر ترازی داد می شود که نسبت به بقیه کفپوش ها بلندتر هستند. اجرای  خدمات کفسابی زمانی توصیه می شود که Lippage بیش از یک هشتم اینچ است یا وقتی برای یک نفر مهم است که سطوح کف کاملا صاف و هموار و تراز داشته باشد. دلایل زیادی برای اجرای خدمات کفسابی و صیقلی کردن کفپوش های سنگی وجود دارد. نگهداری یک کفپوش سنگی صیقلی راحت تر است زیرا در آن خط و خش و شیاری وجود ندارد که آلودگی ها در آن جمع شوند. اگر خدمات کفسابی درست انجام شود، همچنین اتصالات دوغابی فرو رفته را حذف می کند. ملاط یا دوغاب به کار رفته برای اتصال کفپوش ها با سطح کفپوش هم تراز شده و بنابراین آلودگی و جرم نمی تواند در آن جمع شوند. یک سطح کاملا صیقلی فاقد هر گونه پستی و بلند و ناهمواری را حذف نموده و هنگام نگاه کردن به سطح این ذهنیت را ایجاد می کند که سطح زمین یکپارچه و مونولیتیک است.

جلادهی

جلادهی نیز نوعی فرآیند صیقلی کردن سطح با استفاده از مواد ساینده است. اگرچه به اندازه خدمات کفسابی نمی تواند کفپوش را ساب بزند. در جلادهی نیاز به استفاده از آب نمی باشد و ضایعات بر جای نمی گذارد. عملیات جلادهی می تواند خراش ها را برطرف کند اما مشکل  lippage یا سطوح ناهم تراز را حل نمی کند. اما می تواند تا حدودی لبه های سنگ گرد کند و پرداختی صاف تر در لبه ها ایجاد کند. جلادهی برخلاف خدمات کفسابی که در آن از دستگاه ساب استفاده می کند با یک پولیشر که مجهز به پدهای الماس شده است قابل انجام است. ممکن است از پدهای دیگری نیز استفاده شود. در هر صورت نوع پد یا ماده ساینده به اندازه مهارت شخص کفساب اهمیت ندارد. پولیشر جلای کمی ایجاد می کند. اگرچه برخی سنگ ها ممکن است در صورت جلادهی عمیق با پولیشر دارای تلالوء موضعی شوند. ممکن است بشنوید که شرکت خدماتی نظافتی که خدمات کفسابی شما را به عهده گرفته است درباره سازر لقمه ها صحبت می کنند. هر چه درجه ای که برای لقمه ذکر می شود کوچکتر باشد  قدرت سایندگی لقمه بالاتر است. بطور کلی خدمات کفسابی ان چیزی است که با استفاده از لقمه های 60 یا کمتر رخ می دهد، جلادهی با پد یا لقمه با درجه 120 آغاز می شود و به سمت بالا حرکت می کند.اگر خدمات کفسابی توسط یک تیم حرفه ای ارائه شود معمولا در لقمه 600 یا 800 بر روی سنگ مرمر متوقف شده و بعد از آن جلادهی با پولیشر انجام می شود. در مورد سنگ گرانیت معمولا لازم است خدمات کفسابی تا لقمه های با درجه بالاتر ادامه پیدا کند. اگر در نهایت پولیش با پد الماس با بالاترین درجه انتخاب شود یک تلالوء بسیار بالا ایجاد می شود. همچنین ممکن است به جای پد الماس از ساینده های پودری استفاده شود. بهرحال در خدمات کفسابی روش مهم نیست بلکه نتیجه نهایی اهمیت دارد.

آب بندی

هر گونه سنگ طبیعی از جمله مرمر که بعنوان کفپوش استفاده می شود باید حتما آب بندی شود. تمام سنگ ها دارای خلخل و فرج هستند که مایعات را جذب کرده و به راحتی توسط موادی سیدی مثل خردل و سایر مواد غذایی یا روغن ها لکه دار می شوند. اگر ماده آب بندی که استفاده کرده اید باعث کدر شدن سطح شده است، به احتمال زیاد از ماده ای اشتباه استفاده کرده اید. استفاده از سیلرها با سیلیکون پیشنهاد می شود تا هم سنگ مرمر و هم دوغاب را آب بندی کند. درخشش بر روی سنگ مرمر از اجرای خدمات کفسابی ، سمباده زنی و پولیشینگ می آید از از محصولات خارجی که به آن اعمال شده است. مطمئن باشید که تمیز کننده ای که از آن استفاده می کنید یک ماده شوینده با  PH پایین و غیراسیدی برای سنگ طبیعی است. اغلب مواد شوینده مثل مایع ظرفشویی و ویندکس اسیدی هستند و به تدریج آب بند را از بین برده و هر نوع سنگ متخلخل با یک شوینده نا مناسب زیبایی سطح شما را که تحت خدمات کفسابی قرار گرفته است خدشه دار می نماید. اطمینان حاصل کنید که هرگز از مواد شوینده اسیدی بر روی سطوح سنگ مرمر استفاده نمی کنند زیرا آنها نه تنها آلودگی روی سطح را برطرف نمی کنند بلکه سطح سنگ را خراب می نمایند.

پولیشینگ نهایی

همانطور که ذکر شد در خدمات کفسابی شاین بالا بر روی سنگ نتیجه صیقلی کردن نهایی آن با مواد ساینده ریز است. اغلب کفساب ها از ساینده های الماس استفاده می کنند و سپس از مواد پودری ساینده استفاده می نمایند تا پرداخت نهایی مطلوب حاصل شود.  مواد پودری ساینده حاوی کریستال های بسیار ریز اکسید آلومینیوم یا اکسید قلغ هستند . این پودرها معمولا سفید می باشند اما ممکن است زرد، قهوه ای، خاکستری یا مشکی نیز باشند. پودر ساینده مورد استفاده در خدمات کفسابی با پولیشر و همراه با آب و پدهای پلی استری یا پارچه اعمال می شود.پودر تا زمانی که پولیش نهایی حاصل شود به دوغاب اعمال می شود. در خدمات کفسابی، در مرحله نهایی این دوغاب باید با شسته شده و پودر اضافه جمع شود. این فرایند تقریبا ساده است اما نیازمند تجربه و تخصص است. بسیاری از پودرهای پولیشینگ حاوی اجزائی به نام اکسالیتک اسید هستند که برای تسریع فرآیند خدمات کفسابی به کر می روند و اگر پودر بیش از اندازه استفاده شود ممکن است سنگ دچار سوختگی شود. یک سطح سوخته دارای فرو رفتگی است.یعنی ظاهر سنگ شبیه پلاستیک ذوب شده است. این ظاهر سوخته معمولا پوست پرتقالی نامیده می شود زیرا کاملا برای هر کس که آن را ببیند مشخص می باشد.  اگر این مشکل در خدمات کفسابی پیش بیاید. باید مجددا عملیات اجرا شود تا مشکل برطرف شود. از طرف دیگر اگر مقدار کمی پودر یعنی کمتر از حد لازم استفاده شود، جلای مطلوب نهایی به دست نمی آید. بنابراین برای دریافت خدمات کفسابی تنها سراغ شرکت های خدمات نظافت معتبر بروید.

Advertisements