مشکلات رایج اسکرابر صنعتی

اسکرابر صنعتی

دلایل اصلی که یک اسکرابر صنعتی به سرویس نیاز دارد چیست؟ برای پاسخ دادن به این سوال بهتر است در ابتدا نگاهی به تاریخچه دستگاه کفشوی صنعتی داشته باشیم و اینکه اسکرابرها چه هستند و چگونه عمل می کنند؟

دستگاه های اسکرابر صنعتی در طی 60 سال گذشته به شدت تکامل پیدا کرده اند. نخستین اسکرابر یا زمین شوی صنعتی از لحاظ ماهیت مکانیکی بسیار ساده بود اما برای آن زمان کاملا مبتکرانه به شما می آمد. این دستگاه آب را از یک مخزن آب تمیز پاشش می کرد، زمین را  با استفاده از آب تمیز و مواد شوینده اضافه شده می سابید و سپس با استفاده از یک سیستم مکش و مکانیزم تی در عقب دستگاه کفشور زمین را خشک می کرد. این چهار ناحیه جایی هستند که بیشترین میزان سرویس و نگهداری را نیاز دارند. پاشش آب، جمع آوری آب، سابیدن زمین و عملکرد رو به جلو و عقب اسکرابر صنعتی. این مسأله 60 سال پیش درست بود  و همچنان امروز درست می باشد. اگرچه دستگاه های اولیه از لحاظ طراحی مکانیکی بسیار ساده تر بودند.

با ترکیب عملیات تی کشی زمین، سابیدن با برس و وکیوم خشک و مرطوب در یک ماشین اسکرابر صنعتی دستگاهی کارآمد به شمار می آید.  دستگاه های کف شوی ابتدایی با موتور الکتریکی کار می کردند و توسط یک کابل مستقیما به پریز واقع بر روی دیوار وصل می شدند اما به زودی مدل هایی عرضه شدند که برای حرکت دستگاه از باتری استفاده می کردند. این ویژگی باعث شد که دستگاه ها قدرت مانور بالاتری پیدا کرده و راحت تر بشود با آنها کار کرد.

چون اسکرابر صنعتی تمام جوانب مورد نیاز برای نظافت و شستشوی سطوح کف را ترکیب کرده است این مسأله باعث می شود که فرآیند نظافت زمین بسیار بهداشتی تر شود. اپراتورها فهمیدند که می توانند از ضدعفونی کننده ها، چربی زداها و مواد شیمیایی شوینده خاص استفاده کنند تا به ایجاد محیط پاکیزه تر کمک شود.  اسکرابر صنعتی دستگاهی ایده آل برای استفاده در بیمارستان ها، مدارس، ساختمان های دولتی و تمامی جاهایی است که گروه زیادی از مردم در آن بر روی سطوح کفپوش سخت رفت و آمد می کنند. به همان اندازه که محبوبیت اسکرابر یا زمین شوی صنعتی رشد کرد پیچیدگی ماشین ها نیز افزایش یافت. پیشرفت پیوسته توسط تولیدکنندگان صورت گرفت تا اسکرابرها دارای قدرت مانور بالاتر، موثرتر، کارآمدتر شوند و برای کاربر راحت تر قابل استفاده باشند.

از آنجائیکه دستگاه های اسکرابر صنعتی اولیه نسبتا ساده بودند، سرویس و نگهداری مورد نیاز برای آنها ضروری بود اما به سادگی انجام می شد. نظافت مخزن ها، نظافت برس ها. نظافت شاسی تی و تی ها و تقریبا کل فرآیند همین بود. ممکن بود بعضی وقتها روغن کاری کمی طبق یک بیس روتین لازم باشد و نه چیزی بیشتر.

برس های اسکرابر صنعتی بصورت مکانیکی بالا و پایین برده می شدند و این کار معمولا توسط یک اهرم دستی یا پدال پایی انجام می شد. اپراتور برای پایین بردن برس باید پدال را بالا می برد و برای بالا آوردن برس با پدال را با فشار به سمت پایین فشار می داد. این یک سیستم مکانیکی عملگر با اهرم ساده بود که به نگهداری خیلی کمی نیاز داشت. مکانیزم تی نیز از اصول مشابه ای استفاده می کرد.  حرکت دادن اهرم به یک طرف با دست و پایین رفتن تی و حرکت دادن اهرم در جهت مخالف برای بالا آوردن تی.  دوباره تنها به میزان بسیار کم نگهداری نیاز بود.

محلول شوینده از طریق یک شیر مکانیکی پاشش می شد که توسط اپراتور باز و بسته می گردید.اهرم شیر محلول شوینده معمولا به شکل مناسب در نزدیکی دست اپراتور قرار داشت تا با جلو و عقب راندن آن مقدار کمتر یا بیشتر آب مورد نیاز پاشش شود. این اهرم کابلی را که به شیر در بالای برس ها وصل بود فعال می کرد. این سیستم صرف نظر از مشکل خوردگی که ممکن بود هر 10 سال یکبار رخ دهد بسیار قابل اطمینان بود.

موتور مکنده ای که در اسکرابر صنعتی استفاده می شد تا آب آلوده را از روی زمین مکش کند با یک کلید بر روی داشبورد دستگاه فعال می شد. روشن یا خاموش کردن، فقط همین.

دستگاه های اسکرابر صنعتی اولیه از وزن و فشار برس ها برای حرکت رو به جلوی ماشین استفاده می کردند و نگهداری بسیار کمی مورد نیاز بود.  موتور جلوبرنده ای در دستگاه وجود نداشت که نگرانی پیرامون آن وجود داشته باشد. هنوز هم ممکن است مدل های اسکرابر بدون موتورجلوبرنده وجود داشته باشد اما اغلب دستگاه های اسکرابر صنعتی برای حرکت رو به جلو و عقب خود به موتور جلو برنده تجهیز شده اند.

بنابراین دلایلی که امروز برای درخواست سرویس و نگهداری اسکرابر صنعتی بیان می شود، بطور کلی تغییر نکرده است. اسکرابر آب را پاشش نمی کند یا آب بخوبی جمع نمی شود، زمین بخوبی تمیز نمی گردد یا به سمت جلو و عقب حرکت نمی کند. این ها مشکلات عمده ای است که در مورد اسکرابر صنعتی می شنویم. با پیشرفت مکانیکی و الکترونیکی دستگاه های اسکرابر سرویس آنها پیچیده تر شده است. همچنین امروزه دستگاه های ارگونومیک تر هستند، راحت تر می شود با آنها کار کرد و استرس کمتری به اپراتور وارد می کنند.

هنگامی که یک اسکرابر صنعتی خریداری می کنید، لطفا به این جوانب توجه کنید. اسکرابرها تولید شده اند تاآلودگی روی سطح را کاملا جمع آوری کنند. این آلودگی باید جایی برود و آن جا داخل ماشین است. بنابراین دستگاه های اسکرابر باید بصورت منظم تمیز شوند تا بخوبی عمل کنند. چهار بخشی که در این پست به آنها اشاره شد رایج ترین مسائلی است که در خصوص نگهداری و سرویس اسکرابر بیان می شود. از این بخش ها مراقبت کنید و طول عمر دستگاه خود را افزایش دهید.

یک برنامه نگهداری پیشگیرانه به شما کمک می کند تا از بروز مشکلات جلوگیری کنید و زمان از کار افتادگی دستگاه را کاهش دهید.  نگهداری پیشگیرانه موثر دو جز اصلی دارد، سرویس توسط نیروی آموزش دیده حرفه ای (بصورت ماهانه یا هر دو سال یک بار بسته به نیازهای نظافتی شما) و  نگهداری روزانه روتین توسط شما یا تیم شما.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s