فاکتورهای مهم در واترجت صنعتی

 

واترجت صنعتی

بسیاری از مردم هنگام خرید، اجاره کردن یا استفاده از یک واترجت صنعتی فقط نگران فشار دستگاه یا میزان بار آن هستند. فشاری که پمپ فشار قوی یک کارواش صنعتی ارائه می دهند فقط برای ضربه زدن به آلودگی و سست کردن پیوند آن با سطح است. بار یا فشار واترجت صنعتی هیچ چیزی به ما در مورد توانایی دستگاه برای شستن آلودگی باقیمانده از روی سطح پیش آنکه دوباره به آن بچسبد نمی گوید. بخاطر همین، لازم است ما دبی را که بر حسب لیتر بر دقیقه بیان می شود را هم بررسی کنیم.

اکثر افراد با تجربه در خصوص کار کردن با واترجت صنعتی درباره واحد تاثیرگذاری می دانند. که عبارت است از بار×لیتر در دقیقه س. ترکیب کردن فشار و دبی در یک عدد به شما ایده بهتری از قدرت/توانایی تمیز کنندگی کل می دهد. اما…

حرفه ای ها می دانند که حتی ضریب تاثیرگذاری هم یک مقیاس به حد کافی درست نیست که عملکرد که واترجت صنعتی با واتر جت صنعتی دیگر مقایسه شود. این مسأله به این خاطر است که 5 فاکتور کلی برای یک واترجت صنعتی وجود دارد که بر روی قدرت تمیزکنندگی آن تاثیر می گذارد که عبارتند از:

1- فشار- بار در یک واترجت صنعتی نیروی آبی است که به بخشی از یک سطح ضربه می زند.

2- دبی- لیتر بر دقیقه حجم آبی است که از نازل دستگاه جت واتر بیرون می آید.

3- گرما- هرچه دمای آب بالاتری باشد گرما (یا انرژی) بیشتری دارد. واترجت صنعتی آب گرم می تواند دمای آب خروجی را افزایش دهد که این افزایش دما می تواند تا نزدیک 90 درجه سانتیگراد باشد.

4- مواد شیمیایی – صابون ها، مواد شوینده و سایر عوامل تمیز کننده مورد استفاده برای از بین بردن لکه های سرسخت از روی سطوح معین

5- طرح پاشش جریان آب از نازل- طرح های متفاوتی برای پاشش آب از نازل یک واترجت صنعتی وجود دارد که هر کدام برای انجام عملیات خاصی از جدا کردن آدامس از بتن گرفته تا اضافه کردن ماده شوینده به یک سطح

بصورت خلاصه می توان گفت که بار یا فشار واترجت صنعتی نشان دهنده نیرویی است که دستگاه برای سست کردن آلودگی، جرم، روغن و سایر آلودگی های واقع بر روی سطح دارد. لیتر بر دقیقه نشان دهنده توانایی واترجت صنعتی برای انجام دادن کار است. هر چه حجم آبی که در هر دقیقه از دستگاه بیرون می آید بیشتر باشد انرژی بیشتری برای بلند کردن ذرات خواهد داشت. در یک فشار و دبی مشابه، آب گرم در مقایسه با آب سرد قادر است که آلودگی بیشتری را در زمان کمتری سست کرده از سطح جدا کند. این مسأله به خاطر این است که انرژی متوسط (دما) آب حالا بالاتر است تا ذرات بیشتری را برای جدا کردن از سطح تحریک کند. اضافه کردن مواد شوینده به آب به آن کمک می کند تا آلودگی های سرسخت مثل روغن و لکه ها را جدا کند. در سطح میکروسکوپیک یک انتهای مولکول ماده شوینده به چربی متصل می شود و سر دیگر آن به آن متصل می شود. در نتیجه می تواند چربی را به داخل آب بکشد.

مهم ترین فاکتور در قدرت تمیز کنندگی واترجت صنعتی کدام است؟

هیچ پاسخ علمی به این سوال وجود ندارد زیرا فاکتورها و موقعیت های بسیاری وجود دارد که باید به آنها توجه شود.

در شرایطی که تمام فاکتورهای تمیزکنندگی واترجت صنعتی مثل فشار، دبی و استفاده از مواد شوینده مشابه هستند اضافه کردن گرما احتمالا بزرگترین تغییر دهنده بازی بر حسب بازده تمیزکنندگی است. گرمان بیشتر به شکل آب گرم در مقایسه با آب سرد یا ولرم آلودگی ها و مواد جامد بیشتری را از روی سطح به شکل سریع تر لایه برداری می نماید. فقط کافی است همان فرآیندی را که هنگام شستن ظرف ها در سینک ظرف شویی رخ می دهد تصور کنید.

شیر آب فشار حدود 4 بار، دبی 30 لیتر بر دقیقه و دمای 15 درجه سانتیگراد دارد و حاوی مواد شوینده نیز نیست.

حال با این فاکتورها بازی کنید تا ببنید بهترین نتیجه تحت چه شرایطی حاصل می شود.

با دو برابر کردن بار یا فشار چه اتفاقی می افتد؟ 8 بار مثل آن است که نصف دهانه خروجی آب از شلنگ را با انگشت شصت خود ببندید. در این حالت شما چیزی مثل نازل در واترجت صنعتی را ایجاد کرده اید که بار یا فشار را افزایش می دهد. همچنان کار اضافی ای نمی تواند انجام دهد.

اگر دبی آب را دو برابر کنید چه می شود؟ این کار باعث می شود که آب زیادی تلف شود بدون اینکه به خودی خود قدرت پاک کنندگی افزایش یابد. حجم آب بیشتری با سطح برخورد می کند اما همچنان لکه ها و آلودگی هایی که به سطح چسبیده اند بدون آنکه جدا شوند روی آن باقی مانده اند.

دما را افزایش دهید چه می شود؟ اگر از حدود 15 درجه به 48 درجه دما را افزایش دهید مثل این است که از یک استخر آب سرد داخل یک جکوزی می روید. جراحات ناشی از آب داغ از دمای حدود 60 درجه شرووع می شود. بنابراین آب 48 درجه ایمن اما بسیار داغ است ایا این افزایش دما بهتر از دو برابر کردن فشار و دبی عمل می کند؟ بله حتی با فشار و دبی یک شلنگ آب معمولی

اضافه کردن ماده شوینده باعث چه اتفاقی می شود؟ مواد شوینده در صورتیکه به آن زمان دهید اثر بهتری دارد. این گزینه احتمالا بهتر از دو برابر کردن دبی و فشار است.

تمام تست های فوق با شیر آب معمولی که دبی و فشار آن در مقایسه با واترجت صنعتی بسیار کمتر است انجام شد حال در نظر بگیرید با توجه به اینکه واترجت صنعتی فشار را تا بیش از 100 بار افزایش داده و می تواند دبی آبی بیش از 10 لیتر بر دقیقه داشته باشد افزایش دمای آب و استفاده از مواد شوینده همراه با چنین جریان آب پرقدرتی چه تاثیر بی نظیری خواهد داشت.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s