جاروبرقی صنعتی ضدانفجار

19417999_articoli_DSC03035

یکی از متداولترین سوال هایی که از کارشناسان نظافت صنعتی در مورد گرد و غبار و ذرات قابل اشتعال پرسیده می شود این است که آیا واقعا استفاده از جاروبرقی صنعتی لازم است؟ آیا نمی توان از یک جارو برقی تجاری استفاده کرد؟

دستگاه های جاروبرقی خانگی که در فروشگاه های معمول فروخته م شود برای نظافت گاراژ خانه، کارگاه های نجاری کوچک و حتی برخی کاربردهای تجاری عالی هستند اما برای کاربردهای صنعتی پیشنهاد نمی شوند.  زیرا آنها به کرات جرقه ایجاد می کنند. اگر گرد و غبار قابل اشتعال وجود دارد، استفاده از این نوع جاروها می تواند خطر انفجار قابل توجه ایجاد نماید.

اهمیت استفاده از جاروبرقی صنعتی ضد انفجار

گرد و غبار قابل اشتعال یک مشکل بزرگ در تولید و فرآوری محصولات در برخی صنایع است و هر ساله باعث ایجاد آتش سوزی و انفجار در کارخانجات مختلف در سرتاسر جهان می شود. خوشبختانه بیشتر این آتش سوزی ها قبل از آنکه آنقدر گسترش یابند که در اخبار مطرح شوند، کنترل می شوند. اما به هر حال هر جرقه خود به خودی در کارخانه فرآوری پتانسیل آن را دارد که باعث یک انفجار شود اگر بین آن و ابر گرد و غبار قابل اشتعال کوچکترین ارتباطی برقرار شود.

برای کمک به درک این خطر و جلوگیری از حوادث، موسسه ملی محافظت در برابر حریق آمریکا (NFPA) استاندارد خاصی را بر پایه گرد و غبار قابل اشتعال منتشر کرده است. این استاندارد نیازمندی های ویژه برای دستگاه های جاروبرقی قابل حمل و جابجایی مورد استفاده در کارخانه هایی که فرایند تولید، فرآوری، مخلوط کردن، انتقال، بسته بندی و … در آنها باعث ایجاد گرد و غبار قابل اشتعال می شود را حتی اگر این کارخانه ها بعنوان مکان های خطرناک طبقه بندی نشوند، مشخص می نماید. این نیازمندی ها شامل موارد زیر است:

دستگاه های جاروبرقی باید از مواد رسانا تولید شده باشند.

خرطومی ها باید رسانا یا کاهش دهنده بار استاتیک باشند.

تمامی بخش های رسانا باید به هم متصل شده و به زمین وصل شوند.

هوای حاوی گرد و غبار نباید از فن یا دمنده عبور کند.

اغلب جاروبرقی های تجاری دارای نیازمندی های فوق نیستند و چون آنها این نیازمندی ها را برآورده نمی کنند، آنها دارای خطر انفجار می باشند. بیایید نگاهی به ویژگی هایی بیاندازیم که بیشتر جاروبرقی های تجاری دارند که آنها را نه تنها ناکارآمد بلکه خطرناک برای جمع آوری گرد و غبار قابل اشتعال می نماید.

تولید شده از مواد عایق نه رسانا

نخستین نیازمندی در استاندارد ذکر شده مشخص می کند که جاروبرقی ها و خرطومی های آن باید از مواد رسانا یا متفرق کننده بار استاتیک تولید شوند. ویژگی رسانایی به این برمی گردد که تا چه حد آسان بار الکتریکی در سطح مواد جریان یابد. هر دو مواد رسانا و متفرق کننده بار استاتیک اجازه می دهند که الکتریسته به راحتی به زمین منتقل شوند. مواد عایق از طرف دیگر  اجازه نمی دهند که بار الکتریکی به زمین جریان یابد. به جای آن بار الکتریکی در طول زمان انباشته می شود و هنگامی که تخلیه می گردد می تواند جرقه ایجاد کند.

دستگاه های جاروبرقی صنعتی باکیفیت با استفاده از فولاد، استیل یا سایر مواد رسانا تولید می شوند که از لحاظ تخلیه الکترواستاتیک ایمن هستند. در حالیکه اکثر مدل های خانگی و تجاری این ویژگی را ندارند و بدنه اکثر آنها از پلاست و خرطومی های آنها از لاستیک تولید شده است که هر دو موادی عایق هستند. بعلاوه، اکثر مدل های تجاری و خانگی دارای فیلترهای کوچک کارتریجی هستند که آنتی استاتیک نیست. تمام این موارد می تواند در خطر انفجار مشارکت کند.

اجزاء بدون ارتباط به زمین

استاندارد ذکر شده همچنین بیان می کند که تمام بخش های رسانا باید به هم متصل بوده و به زمین وصل شوند.  این مسأله به این خاطر است که اگر یک شیء باردار غیر متصل به زمین در تماس با یک شیء متصل به زمین قرار گیرد می تواند جرقه یا قوس الکتریکی ایجاد کند. اگر این جرقه یا قون به ابر گرد و غبار قابل اشتعال برسد می تواند کل کارخانه یا سایت تولید را در معرض خطر قرار دهد.

تمام بخش های رسانا در یک جاروبرقی صنعتی به هم متصل هستند و به زمین وصل شده اند اما در مورد مدل های تجاری و خانگی به این شکل نیست.

جرقه زدن موتور

مشکل دیگری که برخی مصرف کنندگان مدل های تجاری و خانگی گزارش می کنند جرقه زدن موتور است. این اتفاق حتی در مورد دستگاه های جدید هم ممکن است بیفتند و معمولا در طول زمان بدتر می شود زیرا زغال های موتور فرسوده می شوند.

همانطور که قبلا ذکر کردیم در جایی که گرد و غبار قابل اشتعال وجود دارد هر جرقه می تواند همان چیزی باشد که یک فاجعه به بار آورد.  در مورد یک جاروبرقی که موتور آن هر دفعه که استفاده می کنید جرقه می زند احتمال بسیار بالایی وجود دارد که این فاجعه رخ دهد. در مورد دستگاه های جاروبرقی صنعتی که در آنها از موتورهای توربینی با القای مغناطیسی استفاده شده است و خبری از موتور کلکتوری و زغال در آنها نیست، خطر جرقه زنی کمتر است.

وارد شدن شوک برقی به اپراتور

در پایان، اگر فروم های آنلاین مرتبط با جاهایی را که مدل های خانگی و تجاری در آنها استفاده می شود بخوانید همانند نجاری ها و ساخت و ساز شما سریعا با مشکل دیگری مواجهه می شوید که معمولا در مورد مدل های تجاری گزارش می شود: آنها شوک برقی به اپراتور وارد می کنند. این مسأله به چند طریق باعث ایجاد خطر می شود. نخست، شوک برقی خودش یک جرقه است که می تواند باعث انفجار شود. اما همچنین، دچار شوک برقی شدن ناراحت کننده و دردناک است و می تواند افراد را نسبت به استفاده از دستگاه بی رغبت کند. اگر تصمیم بگیرید که حیاط پشتی کارگاه خود را برای چند روز نظافت نکنید در نهایت با کارگاهی بهم ریخته و آلوده مواجهه خواهید شد. اگر تصمیم بگیرید که کارخانه خود را تمیز نکنید شما با سطح خطرناک انباشت گرد و غبار مواجهه خواهید شد. و در اینجا اهمیت استفاده از دستگاه های جاروبرقی صنعتی تخصصی در حفظ سلامت و ایمنی محیط کار مشخص می شود.

از توضیحات فوق به سادگی می توان فهمید که مدل های تجاری برای جمع آوری گرد و غبار قابل اشتعال در کارخانه های تولید و فرآوری صنعتی ساخته نشده اند. استفاده از آنها می تواند برای کارخانه و کارکنان شما خطرناک باشد. در مقابل یک جاروبرقی صنعتی ضدانفجار نقش حیاتی در حفظ ایمنی یک محیط صنعتی حاوی مواد قابل اشتعال ایفا می کند.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s