واترجت صنعتی آب گرم با قابلیت تولید بخار

واترجت صنعتی

اغلب دستگاه های واترجت صنعتی آب گرم می توانند بخار تولید کنند از طریق پایین آوردن شیر تخلیه و بالا بردن ترموستات اما تفاوت بزرگی بین قدرت تمیزکنندگی  بخار مرطوب 115 درجه سانتیگراد یک واترجت صنعتی با بخار خشک 160 درجه سانتیگراد یک بخارشوی واقعی وجود دارد.

استفاده از بخار در فرآیند نظافت و شستشو یک پروسه کاملا متفاوت است. کلید شستشو با بخار انبساط بخار است. بخارشوی از انبساط بخار برای شتابدهی به قطرات آب در نقطه جوش در یک سرعت بالا استفاده می کند. هر چه نازل بخارشوی به سطحی که باید تمیز شود نزدیکتر باشد دما و سرعت مخلوط آب و بخار بیشتر بوده و عمل نظافت سریعتر انجام می شود.  دمای مخلوط آب و بخار سریعا افت می کند وقتی که فاصله بین نازل و سطح که باید تمیز شود افزایش می یابد. متعاقبا برای بسیاری از عملیات نظافتی نازل باید نزدیک سطح آلوده نگه داشته شود تا بهترین نتایج به دست آید. دستگاه های بخارشوی برای نظافت گریس و روغن، استرلیزه کردن، ضدعفونی کردن و چربی زدایی، حل کردن رزین ها، یخ زدایی، شستن مواد شیمایی و برای آماده سازی سطوح برای رنگ آمیزی و پرداخت عالی هستند.

آب در یک بخار شوی تا دمای حدود160 درجه سانتیگراد در فشار نسبتا پایین گرم می شود یعنی حدود 7 تا 17 بار در  مقایسه با فشار 130 تا 270 باری که اغلب دستگاه های واترجت صنعتی معمول دارند.

آب در فشار اتمسفر در 100 درجه سانتیگراد به جوش می آید. در فشار بالاتر انرژی بیشتری لازم است تا مولکول های آب به بخار تبدیل شوند بنابراین دمای جوش اب افزایش می یابد. آب در یک بخارشوی تا فشار 17 بار توسط پمپ فشرده می شود و تا دمای 160 درجه قبل از خارج شدن از نازل گرم می گردد. آب در این دما بصورت مایع در هر فشاری بیش از 7 بار باقی می ماند. بعد آب 160 در یک بخارشوی از نازل محدودکننده می گذرد و دیگر تحت فشار اضافی پمپ آب نخواهد بود و نمی تواند بصورت مایع باقی بماند. 15 درصد آب بلافاصله به بخار تبدیل می شود و مخلوط آب و بخار را از دمای 160 درجه به 100 درجه خنک  می کند. این بخار با استفاده از یک نازل بخارشوی دارای طراحی مناسب همچنین باعث شتاب دهی به قطرات آب باقی مانده می شود. برخلاف نازل واترجت صنعتی ، نازل بخارشوی یک بخش انبساط دارد که بعد از روزنه فشار واقع شده است که انرژی بخار آب را به ناحیه کوچکتر به جای متفرق شدن در تمامی جهات هدایت می کند. انبساط قابل توجه ایجاد شده با نازل بخار مخروطی به قطرات آب شتاب می دهد. اثر نازل انبساطی می تواند با اثر گلویی شات گان مقایسه شود.  نه تنها نازل انبساطی خروجی بخارشوی را هدایت می کند بلکه بعنوان یک محفظه پیش رانش عمل می نماید. نازل انبساطی هم خروجی را هدایت می کند و هم شتاب می دهد.

عمل نظافتی بخار در یک بخارشوی یا واترجت صنعتی توسط ابری از بخار انجام نمی شود بلکه توسط قطرات آب بسیار داغ شتاب داده شده توسط انبساط بخار در نازل انجام می شود. این پروسه به  آب امکان می دهد تا به سطحی که باید تمیز شود در دمایی نزدیک به دمای جوش خود برسد که قدرت پاک کنندگی بسیار بالایی دارد و عمل شستشوی کامل گریس و روغن را راحت تر و سریع تر می نماید.

برخی کاربردهای معمول بخارشوی و واترجت صنعتی آب گرم عبارتند از:

شستشوی موتور و سایر تجهیزات پیش از عملیات سرویس و نگهداری

باز کردن لوله ها و سیستم های یخ زده

پاک کردن آدامس از روی سطوح مختلف

چربی زدایی از مخازن قبل از جوش کاری و سایر عملیات تعمیری به ویژه در مورد مخازن روغن و گازوئیل و مواد پتروشیمی در تمام سایزها

آماده سازی سطوح برای رنگ آمیزی به ویژه حذف روغن برش، گریس و مواد چرب و روغنی مشابه

شستشوی تجهیزات و ماشین الات تولید به ویژه اگر چرب و روغنی باشند

ذوب کردن و شستشوی پارافین و وکس یا گریس از روی مجراها در سایت های تصفیه آب، پالایشگاه های بنزین و برای کاربرد مشابه در سایر صنایع

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s