واترجت صنعتی و پاشش مواد شوینده

واترجت صنعتی با قابلیت پاشش ماده شوینده

استفاده از مواد شوینده همراه با واترجت صنعتی یکی از قدیمی ترین چالش ها در این صنعت است. نظرات بسیاری وجود دارد که  کدامیک از روش ها برای استفاده از مواد شوینده همراه با واتر جت صنعتی درست است. چیزی که همه افراد باتجربه درباره آن توافق دارند آن است که یک روش خاص وجود ندارد که برای تمام موقعیت ها کاملا کارآمد باشد. در میان تمام روش های مورد استفاده در این مقوله سه روش زیر مهمترین می باشند: پاشش مواد شوینده با فشار پایین، پاشش مواد شوینده با فشار بالا و نازل فوم پاش.

هنگام استفاده واترجت صنعتی با هر یک از این روش ها مزایا و محدودیت های ویژه ای برای هر یک وجود دارد. روش پاشش مواد شوینده با فشار صنعتی غالبا با دستگاه کارواش صنعتی آب سرد به کار می رود چون هزینه کمی دارد و امکان پاشش و قطع کردن ماده شوینده را از روی خود لنس ( لنس های دو شاخه) فراهم می کند. پاشش مواد شوینده فشار قوی با اکثر دستگاه های واترجت صنعتی با محدوده فشار بالا و واترجت های آب گرم مورد استفاده است چون توانایی پاشش مواد شوینده همراه با فشار آب بالا به ویژه اگر آب گرم هم باشد قابلیت تمیز کنندگی بالا فراهم می کند. اگر ماده شوینده مورد استفاده با جت واتر سازگار نباشد باید از پمپ پاشش مواد شوینده استفاده کرد.

واترجت صنعتی با ویژگی پاشش ماده شوینده تحت فشار کم

در دستگاه های واترجت صنعتی با قابلیت پاشش مواد شوینده تحت فشار کم، شلنگ مکش مواد شوینده به لنس و نازل متصل می شود. وقتی دستگاه روشن می شود سرعت آب خلأ مورد نیاز  (ونتوری) برای مکش مواد را فراهم می کند. ماده شوینده مکش شده با آب مخلوط می شود و همراه آن پاشش می شود. سرعت آب با تغییر اندازه دریچه تخلیه قابل تنظیم است. این عملیات معمولا با استفاده از یک شیر رول اور،  سری نازل دو تایی و لنس دو شاخه انجام می شود.

مشکل رایج در مورد این نوع واترجت های صنعتی آن است که ممکن است جریان پاشش شده قدرت کافی برای تمیز کردن سطح به ویژه آلودگی های عمیق را نداشته باشد. اما مزیت این نوع واترجت صنعتی آن است که می توان پاشش مواد شوینده را بدون آنکه لازم باشد خود دستگاه را خاموش یا روشن کرد، قطع یا وصل نمود که در مورد دستگاه های کارواش صنعتی با پاشش فشار قوی باید خود دستگاه را خاموش کرد. مزیت دیگر آن است که چون ماده شوینده وارد پمپ ، شیر تخلیه یا گرم کن نمی شود می توان از مواد شوینده خورنده مثل اسیدها استفاده کرد. همچنین در این نوع واتر جت ها ماده شوینده کمتری مصرف می شود اگرچه سرعت عملیات کمتری است چون باید اول پاشش مواد شوینده با فشار کم انجام شود و بعد آبکشی با فشار بالا انجام شود. اما اگر از واتر جت صنعتی با قابلیت پاشش ماده شوینده با فشار بالا استفاده کنید ماده شوینده شما هنگام شستشو و آبکشی با فشار بالا اعمال می شود. پس امکان دارد که ماده شوینده بیشتری اتلاف شود اما سرعت بالاتر و قدرت تمیزکنندگی بیشتر است.

واتر جت صنعتی با ویژگی پاشش ماده شوینده تحت فشار بالا

برای این حالت آب ورودی باید در پمپ فشرده شود. پمپ های فشار قوی می تواند یک خلأ ایجاد کنند. بنابراین لازم نیست پمپ ها با فشار بالا تغذیه شوند و آنها این قدرت را دارند که آب و مواد شوینده را از مخزن آب و مخزن مواد شوینده مکش کنند. پس آب و مواد شوینده با هم وارد پمپ می شوند و تحت فشار بالا پاشش می شوند. یکی از مزیت های این نوع واترجت صنعتی آن است که ماده شوینده با آب ورودی مخلوط می شود و با فشار بالا پاشش می شود  البته باید توجه کرد که باید از مواد شوینده قلیایی باید با اجزاء دستگاه سازگار باشد.

نازل فوم پاش

این نازل دارای یک مخزن است که محلول شوینده در آن قرار می گیرد و نازل مستقیما به تفنگی وصل می شود. با روشن شدن دستگاه ماده شوینده مکش شده و همراه با جریان آب پاشش می شود. این نوع نازل با ظرفیت های مختلف ارائه می شود و و برای پاشش انواع مواد از اسید گرفته تا سیلر قابل استفاده هستند. این نوع نازل ارزان قیمت و مقرون به صرفه است.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s