جاروبرقی صنعتی برای صنایع فولاد

جاروبرقی صنعتی برای صنایع فولاد

در صنایع فولاد و ریخته گری گرد و غبار یک مشکل نیست بلکه یک فاجعه است. فرآیندهای تولید در این صنعت مقدار بسیار زیادی گرد و غبار ریز، پودر و ضایعات ایجاد می کند. این آلودگی ها می توانند بر روی سکیل تولید اثر گذاشته  و هزینه های تعمیر و سرویس را افزایش دهند همچنین روی سلامت کارکنان تاثیر منفی داشته باشند. بنابراین جمع کردن و دفع گرد و غبار در کارخانجات فولاد و فلزکاری به نحو موثر یکی از اولویت های بسیار مهم در این صنعت به شمار می آید. اهمیت این موضوع به حدی است که یکی از مهمترین رنج دستگاه های جاروبرقی صنعتی تولید هر برند و تولیدکننده ای به صورت اختصاصی برای برآوردن نیازهای این صنعت طراحی و تولید می شود تا عملیات نظافتی مورد نیاز در این صنعت با سرعت و کارایی بالاتری انجام شده و تولید ارتقاء یابد.

دستگاه‌ های جاروبرقی صنعتی سنگین کار که برای استفاده در کارخانه ها تولید فلزات و فولاد مناسب هستند می توانند دارای توان 5/5 تا 25 کیلووات باشند. این رده از جاروبرقی ها و مکنده ها باید به شکل صنعتی تولید شده باشند یعنی قابلیت عملکرد پیوسته داشته باشند بنابراین در تولید آنها معمولا از موتورهای توربینی استفاده می شود. ظرفیت  مخزن این نوع جاروبرقی صنعتی با توجه به حجم بالا آلودگی و ضایعات در این صنعت باید حداقل 100 لیتر باشد و در بسیاری از موارد لازم است از مخازن رابط که امکان جمع آوری حجم بیشتری از آلودگی را فراهم می نمایند همراه با دستگاه مکنده یا جارو برقی صنعتی استفاده نمود.

دستگاه های جاروبرقی صنعتی مورد استفاده در این صنعت معمولا دارای دهانه مکش مماس بر بدنه هستند و مجهز به سیستم سایکلون می باشند تا کیفیت فیلتراسیون ارتقاء یافته و جدایش بهتری حاصل شود. همچنین این رده از مکنده ها مجهز به فیلترهای عموما ستاره ای و طبقه بندی شده با سطح فیلتراسیون بزرگ می باشند تا از پمپ حساس دستگاه در برابر ذرات ریز مکش شده کاملا محافظت شود و همچنین سلامت کیفیت هوای محیط تضمین گردد. اهمیت این موضوع به اندازه ای است که در پاره ای از موارد از فیلترهای ثانویه از نوع هپا همراه با جاروبرقی صنعتی استفاده می شود.

مکنده یا جاروبرقی صنعتی مناسب صنایع فولاد دارای مخزن قابل جدا شدن است که امکان جابجایی و تخلیه مخزن را به راحتی برای کاربر فراهم می نماید و از این لحاظ طراحی کاملا کاربرپسند دارد. در کنار مخزن قابل جدا شدن و دارای چرخ و دسته با توجه به وسعت محیط غالبا لازم است که خود دستگاه جارو برقی صنعتی نیز جابجا شود تا بتوان بخش های مختلف را پوشش داد بنابراین لازم است دستگاه دارای شاسی مقاوم و محکم و چرخ های بزرگ و مقاوم باشد تا به راحتی بر روی سطوح مختلف بخصوص سطوح ناهموار و پر از آلودگی و پستی و بلندی کارخانه حرکت کند بدون آنکه اسیبی به آن وارد شود.

در این نوع مکنده های نیاز به قدرت و سرعت مکش بالاست تا امکان جمع آوری آلودگی های سنگین و چگال و همچنین حجم آلودگی بالا فراهم شود بنابراین کیفیت و قدرت پمپ در آنها بسیار اهمیت دارد و معمولا از پمپ های ساید چنل با دقت تولید بسیار بالا در آنها استفاده می شود. بدون شک موتور و پمپ با چنین قدرتی سطح صدای بالایی دارد و بنابراین فیلتر دیفیوزر باید به گیج نشانگر خلأ باشد تا بتوان در هر لحظه عملکرد دستگاه را چک کرده و نسبت به کارکرد بهینه آن اطمینان حاصل نمود.

در جایی که لازم است حجم بالای گرد و غبار بسیار ریز بصورت متناوب جمع آوری شود، جاروبرقی صنعتی را با اپشن سیستم نظافت فیلتر پنوماتیک ارائه می کنند. این سیستم دارای فیلترهای کارتریجی با سطح فیلتراسیون بزرگ است که تعداد فیلترها می تواند تا 4 عدد افزایش یافته و آنها دارای کلاس  M هستند.  این فیلترها بصورت پریودیک در فواصل زمانی 30 ثانیه یا کمتر تمیز می شوند و این عملیات توسط دمیدن جریان قدرتمند هوای فشرده صورت می گیرد.  سیستم نظافت فیلتر از نوع دمش هوای معکوس کارآمدترین سیستم برای جاروبرقی صنعتی است که برای جمع آوری گرد و غبار خشک و ریز به کار می رود مخصوصا اگر دستگاه در کاربردهای پیوسته مورد استفاده قرار گرفته و حجم زیادی از مواد پودری را جمع کند که احتمال گرفتگی فیلتر را افزایش می دهند.

یک جاروبرقی صنعتی با ویژگی های ذکر شده بخوبی می تواند نیازهای یک کارخانه تولید فولاد یا فلزات را برطرف نماید البته باید توجه نمود که این رده از مکنده های در ساختارهای مختلف شامل پرتابل، ثابت و وکیوم لودر ارائه می شوند و بسته به مشخصات محیط و شرایط کاری باید کارآمدترین مدل ممکن انتخاب شود تا بازده و کارایی مطلوب حاصل شود.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s