محدودیت طول شیلنگ واترجت صنعتی

واترجت صنعتی

محدودیت تئوری و عملی طول شیلنگ فشار قوی برای یک واترجت صنعتی متفاوت است.اجازه دهید اول محدودیت تئوری و سپس عملی را پیدا کنیم. فرض کنید واتر جت صنعتی شما دارای شیلنگ فشار قوی به قطر 7/12 میلیمتر باشد و با فشار 170 بار و دبی 5/7 لیتر در دقیقه کار کند و از آن برای شستشوی زمین استفاده شود. محدودیت تئوری طول شیلنگ دستگاه کارواش صنعتی 2/15 کیلومتر خواهد بود که می تواند شهر نیویورک را پوشش دهد. افت فشار داخل شیلنگ فشار قوی واترجت صنعتی به دلیل اصطکاک به اندازه 3/0 بار به ازای هر 30 متر از طول شیلنگ است. بنابراین شیلنگ باید بیش از 15 کیلومتر طول داشته باشد تا فشار آب هنگام خارج شدن از نازل به صفر برسد.

محدودیت طول عملی برای این واترجت صنعتی در حدود 61 متر است. شیلنگ 61 متری بلند است اما همچنان کارآمد می باشد و تقریبا نصف طول زمین فوتبال است. در این حالت فرض شده است که شیلنگ فشار قوی و واحد فشار از لحاظ ارتفاع در یک سطح هستند. و شما در یک خط نسبتا مستقیم نسبت به دستگاه جت واتر خود قرار دارید. شما می توانید طول شیلنگ فشار قوی خود را تا 61 متر افزایش دهید اما این کار به دلیل خطر آسیب دیدگی شیلنگ، وزن کشیدن بخش مرده شیلنگ و … باعث بی مصرف شدن شیلنگ شما می شود، نمی شود به سطحی که در حال تمیز کردن آن هستید  کمی نزدیک تر شوید؟

همچنین61 متر حداکثر طولی است که می توانید جلو بروید و واترجت صنعتی شما همچنان قادر باشد که مواد شوینده را داخل شیلنگ به جلو براند. برای آن که تصور کنید چرا، در مورد نوشیدن نوشابه با نی 8/1 متری فکر کنید. مطمئنا دشوار از یک نی 50 سانتیمتری است، درسته؟

 محدودیت های عملی شیلنگ فشار قوی واترجت صنعتی

تغییر ارتفاع یا سطح

آیا لازم است که ماشین سنگین و واترجت صنعتی خود را در پایین یک سطح شیبدار طولانی قرار دهید و لنس و شیلنگ را با خود تا بالای سطح شیبدار ببرید تا یک جای مشخص را بشویید؟

فرض کنید فاصله عمودی محلی که باید بایستید با واترجت صنعتی تان 30 متر باشد. این تغییر ارتفاع محل قرار گیری شما و نازل و دستگاه کارواش صنعتی چگونه فشار و دبی آب خروجی از نازل را تغییر می دهد.

بصورت خلاصه، تغییر نه چندان قابل توجهی در فشار رخ می دهد و افت فشار بعلت فاصله عمودی حدود 3 بار و بعلت اصطکاک جدار داخلی شیلنگ فشار قوی در حدود 3/0 تا 7/0 بار است. یعنی مجموعا 5/3 بار کاهش فشار خواهید داشت که می شود در حدود 2 درصد افت فشار.

خطر آسیب دیدگی شیلنگ

در مثال بالا کل طول شیلنگ بر روی سطح زمین قرار می گیرد که این مسأله خطر آسیب دیدن شیلنگ فشار قوی واترجت صنعتی را به دلایل گوناگون افزایش می دهد مثلا عبور ناخواسته وسایل نقلیه از روی شیلنگ که می تواند باعث پارگی آن شود. تعمیر شیلنگی با کیفیت بالا با این طول میلیون ها تومان برای شما خرج خواهد داشت  که نشان  می دهد اصلا استفاده از دستگاه در این حالت به ریسک خراب شدن شیلنگ نمی ارزد.

وزن مرده طول شیلنگ

وقتی شیلنگ واتر جت صنعتی شما به طول 30 تا 60 متر روی زمین پخش شده باشد و تازه پر از آب هم باشد، جابجا کردن آن بسیار دشوار خواهد بود. اصطکاکی که در طول شیلنگ هنگام حرکت دادن آن ایجاد می شود موجب خستگی زیاد کاربر خواهد شد.

تاخیر روشن و خاموش کردن

بیایید فرض کنیم که شما در حال استفاده از یک واترجت صنعتی الکتریکی برای محیط های نیمه صنعتی و تجاری با دبی 6/5 لیتر در دقیقه هستید. هنگامی که ضامن تفنگی را فشار می دهید تا پاشش آب آغاز شود  باید صبر کنید تا آب به محل ایستادن شما یا به عبارتی نازل برسد. هر چه طول شیلنگ بلندتر باشد زمان بیشتری باید منتظر بمانید.

بحث بیشتری باقی نمانده است. یک کارشناس ممکن است به شما بگوید که 15 متر عملی است و دیگری طول 75 متری را به شما پیشنهاد دهد. به صرفه جویی زمانی، تلاش مورد نیاز و خطر توجه کنید و بدانید که شما معمولا نمی خواهید جایی را بشویید که در فاصله ای بیش از 45 تا 60 متری نسبت به واترجت صنعتی شما قرار دارد.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s