مواظبت از واترجت صنعتی

نگهداری از پمپ واترجت صنعتی

دو مسأله بسیار مهم مرتبط با آسیب دیدگی و خراب شدن یک واترجت صنعتی عبارتند از تشکیل حباب هوا داخل پمپ و بیش از حد گرم شدن آن بعلت باقی ماندن دستگاه برای مدت زمان طولانی در حالت بای پس. تشکیل حباب هوا زمانی رخ می دهد که مقدار کافی آب برای پمپ وجود ندارد.  بعنوان مثال: اگر واتر جت صنعتی شما طراحی شده است که در هر دقیقه 11 لیتر آب را پمپاژ کند، منبع تغذیه آبی که همراه با دستگاه به کار می برید و می تواند شیر آب شهری باشد یا آب موجود در چاه یا یک مخزن باید در هر دقیقه بتواند 11 لیتر آب یا بیشتر برای پمپ دستگاه جت واتر شما فراهم نماید. اگر آب ورودی حتی اندکی از این 11 لیتر کمتر باشد در طولانی مدت باعث آسیب دیدگی جدی تمام بخش‌های پمپ می شود. بهترین راه برای بررسی این مسأله آن است که یک سطل آب را که از ظرفیت آن آگاه هستید با منبع تغذیه آبی که دارید پر کنید و ببنید که چه زمانی طول می کشد تا آن سطل پر شود. در هر صورت منبع تغذیه آبی که برای واترجت صنعتی خود به کار می برید باید دبی بیش از دبی قید شده در مشخصات فنی دستگاه کارواش صنعتی شما داشته باشد. تشکیل هوا داخل پمپ هنگام ایجاد موج فشار در تفنگی ملموس است و احساس می شود.

وضعیت بای پس شرایطی است که دستگاه واترجت صنعتی روشن است اما ماشه تفنگی آن فشار داده نمی شود. در نتیجه آبی از نازل خارج نخواهد شد. توصیه ما آن است که دستگاه را برای بیش از 30 الی 40 ثانیه در حالت بای پس رها نکنید. البته دستگاه‌های کارواش صنعتی تولید شده توسط برندهای معتبر امروزه مجهز به سیستم قطع کن خودکار هستند که در آنها اگر تفنگی برای مدت بیش از 20 ثانیه فعال نشود. وضعیت دستگاه بصورت اتوماتیک از حالت بای پس خارج شده و واتر جت خاموش می شود. بطور کلی هنگام کار کردن با دستگاه جت واتر به سادگی ممکن است حواس کاربر پرت شود. این حواس پرتی می تواند به خاطر موبایل، رفتن به جای دیگر یا بسیاری چیزهای دیگری باشد که ممکن است در محل کار رخ دهد. تولیدکنندگان باقی ماندن دستگاه را در حالت بای پس برای مدت بیش از دو دقیقه توصیه نمی کنند. باقی ماندن دستگاه به مدت طولانی تر در حالت بای پس باعث می شود که پمپ در چند دقیقه تا 60 درجه سانتیگراد و بیشتر گرم شود. فشار دادن ماشه تفنگی در شرایطی که پمپ تا این حد داغ شده است خود باعث شک حرارتی می شود چون آب سرد تازه بر روی پیستون یا پلانجرهای داغ فرستاده می شود. برای جلوگیری از چنین مشکلی باید اگر قرار است دستگاه بدون استفاده برای مدت بیش از 30 الی 45 ثانیه رها شود، حتما هر بار واترجت صنعتی را خاموش کرد. یک ویژگی دیگر واترجت های باکیفیت در اینجا مشخص می شود و آن این است که در شرایطی که در اکثر پمپ های پلانجری از پلانجرهای سرامیکی استفاده می شود اگرچه سرامیک مقاومت سایش بالایی دارد اما هدایت حرارتی آن کم است و این مسأله باعث شوک حرارتی شدیدتر در آن می شود حال آکه در دستگاه های باکیفیت از پلانجرهای استیل با روکش سرامیکی استفاده می شود که ضمن داشتن مقاومت به سایش بالا هدایت حرارتی بسیار خوبی دارند و در نتیجه مقاومت آنها در برابر شوک حرارتی بسیار بیشتر است.

علائم خراب شدن پمپ واترجت صنعتی

روغن شیر مانند- واشرهای آب یا پیستون‌ها آسیب دیده اند و باید دستگاه سریعا سرویس شود.

 روغن نقره ای یا فلزی- انتقال پمپ خراب شده است و باید سریعا سرویس شود.

نشت یا پاشش بیش از حد روغن از پمپ-  آب به پمپ فشار وارد می کند که علت آن واشرهای فرسوده یا پیستون های ترک خورده است و باید سریعا سرویس شود.

موتور تحت فشار می ایستد یا گیر می کند  که علت آن خرابی پمپ یا عملکرد نامناسب بای پس است و باید دستگاه سریعا سرویس شود.

باید‌های واترجت صنعتی

همیشه اطمینان حاصل کنید که دبی منبع آب برای دستگاه کافی است و فیلتر آب واترجت صنعتی را چک کنید.

همیشه موتور و پمپ را از لحاظ داشتن سطح و رنگ مناسب روغن قبل از هر بار استفاده چک کنید.

همیشه دستگاه جت واتر را اگر قرار است برای بیش از 30- 45 ثانیه بدون استفاده و در حالت بای پس باقی بماند خاموش کنید.

همیشه روغن پمپ و موتور را بعد از هر 250 الی 300 ساعت کارکرد واتر جت صنعتی تعویض کنید.

همیشه اول گرم کن را خاموش کنید و اجازه دهید دستگاه برای یک تا دو دقیقه کار کند تا خنک شود و سپس موتور را خاموش کنید ( تنها در مورد دستگاه های کارواش بخار یا واترجت صنعتی آب گرم).

همیشه اطمینان حاصل کنید که شیر آب منبع تغذیه دستگاه در محیط کار، پیوسته باز است.

شیرها را بعد از هر 300 ساعت کارکرد تنظیم کنید

همیشه اگر از دستگاه واتر جت صنعتی در طول ماه های سرد سال استفاده می کنید و بیش از دو ماه بین هر بار استفاده از دستگاه فاصله وجود دارد از ضد یخ استفاده کنید. اگر در دمای انجماد و زیر صفر از دستگاه استفاده می کنید از ضد یخ بلافاصله بعد از هر بار استفاده از دستگاه باید استفاده شود.

نبایدهای استفاده از واترجت صنعتی

هرگز دستگاه را برای بیش از 45 ثانیه در حالت بای پس رها نکنید.

هرگز شیر آب ورودی یا شلنگ فشار قوی واترجت صنعتی را نپیچانید یا از روی خودرو یا فورک لیفت رد نکنید.

هرگز از دستگاه کارواش صنعتی در حالتی که دچار نشتی آب است استفاده نکنید صرف نظر از اینکه این نشتی در کجا باشد، تفنگی، شیلنگ فشار قوی یا اتصالات و …

هرگز در حالتی که روغن دستگاه به حالت شیری یا فلزی در آمده است از دستگاه استفاده نکنید.

هرگز دستگاه را در حالت زاویه دار یا بر روی سطح شیبدار قرار ندهید. در این حالت روغن بخوبی بین اجزا را روغن کار نم یکند.

هرگز به واترجت صنعتی اجازه یخ زدگی ندهید. فقط باد کردن آب باقی مانده در دستگاه کافی است که هنگام یخ زدگی کارواش صنعتی باعث وارد شدن آسیب جدی به دستگاه شود.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s